2014-12-03

Wizyta w Skansenie Chleba

3 grudnia uczniowie klasy IV b wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Sochą wybrali się na pieszą wycieczkę do Skansenu Chleba w Ustroniu Morskim.
Dzieci wzięły udział w prelekcji, która przeniosła je w podróż w przeszłość. Zapoznały się ze sposobem wypieku pieczywa, poznały narzędzia używane dawniej w rolnictwie oraz poznały historię piekarnictwa.
Dużą frajdę sprawiło uczniom samodzielne formowanie ciasta na pieczywo, a następnie wypiekanie go w piecu. Uczniowie wysłuchali też bajki J. Ch. Andersena „ O dziewczynce, która podeptała chleb”, a także dowiedzieli się co oznacza „szacunek dla chleba”.
Chętni uczniowie własnoręcznie mielili mąkę na żarnach. Na wszystkich czekała też pyszna niespodzianka przygotowana przez pracowników Skansenu - pizza, sok, jogurt truskawkowy, owoce, słodycze i orzeszki.
Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni z wycieczki, a do swoich domów zanieśli własnoręcznie upieczone ozdobne chlebki i bułeczki.