Lekcja przyrody na żywo

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym z żywymi, egzotycznymi zwierzętami w formie lekcji "przyrody na żywo".
Podczas zajęć mieli okazję zobaczyć z bliska oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o wybranych przedstawicielach gadów, ssaków i tropikalnych owadach. Prowadząca lekcję - pani Katarzyna Zakościelna - w ciekawy sposób opowiedziała o prezentowanych zwierzętach, ich zachowaniu, występowaniu, budowie, przystosowaniu do środowiska.
Uczniowie zobaczyli pytona królewskiego, dowiedzieli się co to jest wylinka, dlaczego wąż wyciąga język, poznali pojęcie zmiennocieplność. Następnie zaprezentowała przedstawicieli egzotycznych jaszczurek: agamę brodatą oraz kameleona jemeńskiego. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat różnych gatunków jaszczurek: kiedy i dlaczego odrzucają ogon, czym pokryte jest ich ciało, czy kolce agamy brodatej kłują, jak długi jest język kameleona....
Podczas prezentacji można było zobaczyć jak kameleon poluję oraz zmienia kolor.
Na koniec spotkania uczniowie mieli okazję poznać także pigmejskiego jeżyka afrykańskiego oraz dowiedzieć się o jego zwyczajach, jak wyglądają po urodzeniu oraz jak dorastają. Niekoniecznie lubi on jeść jabłka... Odważni mogli wziąć na rękę patyczaka rogatego, straszyka albo karaczana madagaskarskiego. Każdy miał okazję pogłaskać prezentowane zwierzęta i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Zatem wszystkie zmysły były zaangażowane.
Spotkanie dostarczyło uczniom wielu wrażeń i emocji. Na ich twarzach malował się nieustanny zachwyt.