Przez doświadczanie do empatii

9 marca odbyła się w klasie 4 a otwarta lekcja wychowawcza „Przez doświadczanie do empatii” przeprowadzona w ramach projektu „Szkoła współpracy” przez Panią Kaję Gałęzowską i Panią Dorotę Gałęzowską, które na co dzień pracują z osobami niewidomymi i słabo widzącymi.
W czasie krótkiego pokazu uczniowie dowiedzieli się jakie rozwiązania techniczne umożliwiają osobom niewidomym samodzielne funkcjonowanie. Mogli obejrzeć różnorodne akcesoria, które pomagają osobom niewidomym i słabo widzącym w codziennym życiu, np.: lupy, białe laski, pomoce optyczne, maszyny do pisania, zegarki, budziki, czujniki cieczy, testery kolorów, igły, elektroniczne urządzenia do nagrywania wiadomości, itp.
W części warsztatowej zajęć uczniowie mogli na specjalnej maszynie napisać np. swoje imię za pomocą alfabetu Braille’a. Aby lepiej wczuć się w sytuację osoby niewidomej, próbowali wykonywać zwykłe czynności dnia codziennego w goglach, które uniemożliwiały widzenie czegokolwiek, np. obierali jabłko, nalewali wodę do kubka z czujnikiem cieczy, odczytywali godzinę z zegarka ze specjalną tarczą, chodzili po szkolnym korytarzu z białą laską.
Lekcja dostarczyła uczniom wielu nowych doświadczeń i z pewnością uwrażliwiła ich na niektóre problemy ludzi z dysfunkcjami.

Bardzo dziękujemy Pani Kai Gałęzowskiej i Pani Dorocie Gałęzowskiej za poświęcony czas i przygotowanie wyjątkowych zajęć.

Uczniowie klasy 4a wraz z wychowawcą Anną Dziewiałtowicz