Podsumowanie Tygodnia Języka Ojczystego

W dniach 19-23 maja odbył się w Szkole Podstawowej po raz drugi  Tydzień Języka Ojczystego, którego pomysłodawczynią i główną organizatorką jest pani Agnieszka Krahl. Celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa,  promowanie właściwych nawyków językowych, wdrażanie do świadomego posługiwania się językiem oraz rozwijanie kompetencji językowych uczniów.  W rozmaitych działaniach i konkursach uczestniczyli uczniowie od klasy I do VII. Każdy dzień opatrzony był odrębnym hasłem. Poniedziałek odbywał się pod hasłem „ Corrida, czyli walka z bykami”- w tym dniu odbył się konkurs o tytuł Mistrza Ortografii klas II-III oraz IV-VII. Odbyły się też lekcje poświęcone tematyce kultury języka w życiu codziennym.  Drugi dzień, czyli wtorek opatrzono hasłem „ Czy w stajni Augiasza są konie trojańskie?”, w ramach którego uczniowie klas IV-VII przystąpili do konkursu  o tytuł Mistrza Frazeologii. Odbył się też konkurs klas na  plakat reklamujący naukę języka polskiego. W środę uczniowie klas I-III rywalizowali w tym dniu o tytuł Mistrza Kaligrafii. Zwieńczeniem dnia był pokaz kostiumów bohatera literackiego  w ramach konkursu klas „ Zgadnij kto?” W czwartek pod hasłem „Sztuka pięknego czytania” odbył się konkurs o tytuł Mistrza Czytania klas II-III oraz IV-VII. Tego dnia miało miejsce spotkanie autorskie z poetą Eugeniuszem Koźmińskim, w którym uczestniczyli uczniowie klas VII i III gimnazjum. Ostatniego dnia w piątek odbył się turniej klas IV-VII z zakresu wiedzy o mitologii greckiej. Uczniowie klas młodszych projektowali zakładki do książek. W ramach Tygodnia uczniowie rywalizowali ze sobą indywidualnie i klasami.

W ocenie konkurencji oraz w pracach jury uczestniczyli:

Danuta Lewosińska- nauczyciel bibliotekarz
Adam Depta- nauczyciel języka polskiego
Anna Szostek- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Beata Nogaj-nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Agnieszka Małetko- pedagog
Ks. Andrzej –nauczyciel religii
Agnieszka Krahl- nauczyciel języka polskiego

Podsumowanie Tygodnia oraz rozstrzygnięcie poszczególnych konkurencji nastąpiło w dniu 28 marca podczas apelu. Oto wyniki:

Mistrz Ortografii - Liliana Lewosińska, kl. III aMija Dudek, kl. VI a
Mistrz Frazeologii - Lena Michałowska, kl. VI b
Mistrz Czytania - Oliwia Surdyk, kl. III b, Marek Dmowski, kl. IV c