2019-03-07

Uczniowie w teatrze i w Radiu Koszalin

5 marca 2019 r. dwie grupy uczniów klas IVa, IVb, VB oraz VIIb, VIIIa i III gimnazjum wybrały się do Koszalina na spektakle z oferty teatru ARTENES. Spektakl „Ścieżkami bogów” obejrzeli młodsi uczniowie. Powstał z myślą o przekazaniu zarysu wiedzy o bohaterach wybranych mitów greckich. Spektakl dla starszych uczniów „Pokolenie 1920”przypomniało wydarzenia historyczne związane z II wojną światową, powstaniem warszawskim oraz wydarzeniami w pierwszych latach po wojnie. Autorzy wykorzystali teksty literackie Antoniego Słonimskiego, Aleksandra Kamińskiego, Krzysztofa Baczyńskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Obydwie grupy uczniów zwiedziły również siedzibę Radia Koszalin Celem wycieczki było zapoznanie z pracą dziennikarzy radiowych oraz obejrzenie najważniejszych pomieszczeń znajdujących się w radiu, m.in. pomieszczenie zwane płytoteką, w którym zostały zebrane liczne zbiory utworów muzycznych, zapisanych w formie analogowej, na płycie CD oraz cyfrowo. Najciekawszym punktem wycieczki było zwiedzanie studia  nagrań,  gdyż uczestnicy wycieczki mogli być bezpośrednimi obserwatorami audycji nadawanej na żywo. Na korytarzach radia znajdowały się gabloty, w których wyeksponowane były stare odbiorniki radiowe i sprzęty związane z funkcjonowaniem rozgłośni. Właśnie te pomieszczenia wzbudziły największe zainteresowanie wśród uczniów, którzy mogli po raz pierwszy w swoim życiu zobaczyć prawdziwy mikserski stół emisyjny oraz mnóstwo innych urządzeń potrzebnych w pracy realizatorów dźwięków Na koniec uczniowie zobaczyli Studio Koncertowo-Nagraniowe im. Czesława Niemena. Wyjazd do teatru i studia radiowego był również doskonałą okazją do trenowania umiejętności zachowania się w miejscach pożytku publicznego, poznania dóbr kultury oraz utrwalenia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.