2020-06-16

Egzamin ósmoklasisty – język polski

Za ósmoklasistami pierwszy z serii egzaminów kończących szkołę podstawową. We wtorek 16 czerwca uczniowie zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego. W pierwszej części arkusza, dotyczącej czytania ze zrozumieniem, pojawiły się zadania na podstawie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Artysty” Sławomira Mrożka. Oprócz części testowej ósmoklasiści pisali wypracowanie. Tym razem nie czekała na nich rozprawka – mieli do wyboru opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej lub przemówienie, w którym należało przekonać słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości.
Egzaminy odbywają się w nieznanym dotąd reżimie sanitarnym. Uczniowie wchodzą do szkoły i na salę dwoma wejściami, zachowując przy tym co najmniej 1,5 metrowe odległości. Zarówno komisja egzaminacyjna, jak i uczniowie muszą mieć maseczki, mogą je zdjąć po zajęciu swoich miejsc.
Egzamin ósmoklasisty  z matematyki rozpocznie się jutro (17.06.2020) o godz. 9:00. Egzamin potrwa 100 minut.