2021-03-17

Próbny egzamin z języka polskiego

Rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.  Uczniowie zaczęli od egzaminu z języka polskiego. Jutro pisać będą matematykę, a w piątek test z języka obcego. Egzaminy przeprowadzane są stacjonarnie w szkole, w obowiązującym reżimie sanitarnym. Dzisiejszy egzamin z języka polskiego trwał 120 minut. Uczniowie mieli do rozwiązania 20 zadań. Najwięcej czasu musieli poświęcić na wypracowanie, wybierając jeden z dwóch tematów. Pierwszy to rozprawka, w której należało udowodnić na podstawie dwóch lektur - obowiązkowej i dowolnej - że w każdym z nas jest coś, co zasługuje na podziw. Drugi temat to opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury, który przekonał ucznia do tego, że warto podejmować ryzyko. Na próbnym teście ósmoklasisty pojawił się fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a także krótki tekst filozoficzny o Diogenesie pochodzący ze zbioru esejów ks. Józefa Tischnera "Krótki przewodnik" o życiu. Ósmoklasiści mieli też za zadanie zredagować zaproszenie na wystawę fotograficzną.