Kuba i Julka bronią swoich praw

Pomysł na lekcję:

Uczniowie dowiedzą się, że każde dziecko ma swoje prawa, których nikt nie może im odebrać - w kontekście mediów będzie to prawo do informacji, z którym łączą się m.in. prawo do swobodnej wypowiedzi czy wymiany informacji. Podczas zajęć rozwiążą szyfr znaków, ukrywający wyraz “prawo”, posłuchają wiersza o swoich prawach i stworzą obrazkową gwiazdę, która pokaże, czym jest prawo do informacji.

Zadania:

1.   “Haker - cracker”, czyli o przestępcach internetowych.

2.   “Szyfr znakowy”, czyli czym jest prawo.

3.   “Dziecięce prawa”, czyli wierszowane informacje.

4.   “Gwiazda szeryfa”, czyli prawo do informacji.

5.   Podsumowanie, czyli co wiemy o prawie i jakie prawa ma każdy człowiek.

Relacja:

Dzisiejsze zajęcia rozpoczęły się od wielkiej niespodzianki: Julka i Kuba przemówili do nas! "Proszę pani, oni mówią"; "Nie, to tylko taki filmik"; "Zobacz, oni cały czas mówią, to nie filmik, przecież normalnie wykonujemy kroki", "Proszę pani, oni już będą tak zawsze?"... Zaskoczenie, mnóstwo pytań i radości, że w końcu poznali brzmienie głosu ich megastycznych kolegów. Dzieciaki dostały z tej radości mega-energii i zajęcia poszły jak burza. Superszybko rozszyfrowaliśmy temat przewodni "Prawo". Dzieci doskonale wiedzą, czym jest prawo, do czego służy, o czym nam mówi i dlaczego należy go przestrzegać. Wierszyk "Dziecięce prawa" przybliżył nam bardzo konkretnie prawa, jakie należą się każdemu dziecku i każdemu człowiekowi. Zabawa "Gwiazda szeryfa" okazała się troszkę trudniejsza. Nie było łatwo od razu zilustrować każde ramię gwiazdy i każde prawo, które na niej widniało. W końcu udało się jednak wspólnie wymyślić obrazki do każdego z nich. A na koniec kolejna niespodzianka - nowe elementy stroju Tv Psotka. Niełatwo było wspólnie zdecydować, jak ma wyglądać nasz pupil, ale drogą wyborów kolejny raz nam się udało. Z niecierpliwością czekamy, co będzie dalej...