Julka i Kuba poznają zasady bezpiecznego korzystania z mediów

Pomysł na lekcję:
Uczniowie będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Rozwiążą w tym celu quiz, w którym pomogą małemu pingwinkowi uporać się z kilkoma problemami, jakie napotkał używając swojego nowego tabletu. Podejmą też próbę uzupełnienia kontraktu, który pingwinek (jak i oni sami) mógłby zawrzeć z rodzicami. A wszystko po to, by korzystanie z mediów było łatwiejsze i zawsze bezpieczne.

Zadania:
1.      “Pingwinkowy quiz”, czyli ile wiemy o bezpiecznym korzystaniu z Internetu.
2.      Zasady korzystania z mediów - burza mózgów.
3.      Zabawa ruchowa “Wybierz słowo”.
4.      Kontrakt pingwinka, czyli jak się czuć bezpiecznie.
5.      Mój kontrakt z rodzicami, czyli co mnie obowiązuje, a co moich rodziców.

Relacja:
Dzisiejsze zajęcia były w dużym stopniu podsumowaniem i utrwaleniem wcześniej zdobytej wiedzy. Pokazały to wszystkie kroki. W pierwszym zadaniu "Quiz pingwinka" podzieliśmy się na 5 grup i okazało się, że wszystkie grupy uzyskały maksymalną ilość punktów. Żaden świetlik nie miał najmniejszych wątpliwości, jaka jest prawidłowa odpowiedź na każde z pytań. Jednomyślnie wszyscy odpowiadali nie tylko prawidłowo, ale i mega-szybko. Dzieci samodzielnie podsumowały wszystkie zdobyte w czasie quizu i podczas poprzednich zajęć wiadomości. Uśmiech wywołała zabawa ruchowa przygotowująca do trzeciego kroku - kontrakt pingwinka. Dzieciaki bardzo dobrze poradziły sobie z uzupełnieniem luk w kontrakcie, potrafiły także doskonale wytłumaczyć, dlaczego nie wszystkie słowa zostały wykorzystane do uzupełnienia umowy między pingwinkiem a jego rodzicami. A na koniec same niespodzianki: nagroda za ukończenie etapu("Ciekawe jakie będą gry?"; "A książki będziemy mogli pożyczyć do domu?"), naklejka następnego złapanego Psotnika i kolejne elementy stroju naszego mega-przyjaciela TV Psotka. Co mnie bardzo cieszy oraz dodaje motywacji do pracy i sumiennego przygotowywania zajęć, to reakcje dzieciaków. Ich nieustanna radość, pytania, czy na pewno dziś będzie Mega Misja i wieczna ciekawość, co będzie dzisiaj, co będzie dalej. Patrząc na moje świetliki - naprawdę chce się pracować :-)