2014-04-01

Sprawdzian szóstoklasisty 2014

39 uczniów szkoły podstawowej wzięło udział w sprawdzianie szóstoklasisty. Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 60 minut.

Wynalezienie telefonu, dźwięk i muzyka były jednym z motywów zestawu 26 zadań. Dwadzieścia z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych fragmentów tekstów: Juliusza J. Herlingera pt. "Zaklęty dźwięk" o wynalezionym przez Aleksandra Grahama Bella pierwszym telefonie oraz wiersza Jerzego Kamila Weintrauba "Muzyka". Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. rozumieniem pojęcia czasu oraz umiejętnością rozwiązywania zadań z geometrii.

W zestawie były również zadania otwarte - w jednym z zadań tego typu szóstoklasiści musieli napisać ogłoszenie o organizacji zbiórki książek i zabawek przeznaczonych na loterię oraz opowiadanie, którego bohaterowie wspólnie znajdują rozwiązanie jakiegoś problemu zatytułowane "Co dwie głowy, to nie jedna".

Testy rozwiązane przez szóstoklasistów zostały zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Tegoroczny sprawdzian był po raz ostatni przeprowadzany według formuły obowiązującej od 2002 roku. Od 2015 roku będzie obowiązywała nowa formuła testu.