2023-10-10

Mali ratownicy

Czym skorupka za młodu nasiąknie …, to Jan będzie umiał.

Uczniowie klas drugich i trzecich w szkole podstawowej w Ustroniu Morskim już wiedzą, że odchylenie głowy do tyłu udrażnia górne drogi oddechowe i ratuje życie. 1 ⁄ 3 ofiar wypadków ginie z powodu niedrożnych górnych dróg oddechowych, a nie na skutek obrażeń. Nieraz najtrudniejsze w pierwszej  pomocy jest przełamanie się, zdobycie na pierwszy krok. Im częściej powtarzane są ćwiczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że kiedy naprawdę stanie się coś złego, nasza reakcja będzie automatyczna. Nigdy nie jest za wcześnie na naukę i uświadomienie, że drugiemu człowiekowi należy pomóc. Dlatego w ramach zajęć profilaktycznych drugo i trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach z ratownikiem medycznym Piotrem Bińkowskim. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca w tym zawodzie, jak zachować się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu oraz ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy przy urazach i skaleczeniach. Zajęcia dzieciom bardzo się podobały, każdy mógł na chwilę wcielić się w rolę ratownika medycznego.