O programie MegaMisja

Dzięki technologiom dzieci mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często dosyć sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by były bezpieczne w internecie.

MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych, w których działają świetlice. Adresowany jest do nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat, które spędzają czas w świetlicy. Celem programu jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji wychowawców świetlic oraz ich uczniów.

Z badań Centrum Cyfrowego Projekt: Polska wynika, że aż 97% wychowawców świetlic postrzega nowe technologie, jako szansę, by uczynić naukę ciekawszą i łatwiejszą i jednocześnie 80% z nich obawia się o bezpieczeństwo dzieci korzystających z tych technologii.

Właśnie dlatego wychowawcom uczestniczącym w programie udostępniono portal MegaMisji, w którym znajdą gotowe scenariusze zajęć na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów.

Aby je uatrakcyjnić i trafić w potrzeby dzieci, wyzwania oparte są na mechanizmie gry. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, aby móc wymieniać je na nagrody: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, gry edukacyjne dla dzieci, które wzbogacają wyposażenie placówki.

Przy realizacji wyzwań uczą się, jakie treści można udostępniać w sieci, jak chronić swoją prywatność, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.

W MegaMisji postawiono na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.

Honorowym ambasadorem programu jest Grzegorz Kasdepke, autor bestsellerowych książek dla dzieci.