2014-06-02

Gimnazjalna wycieczka Kraków – Oświęcim - Częstochowa

27 - 31 maja gimnazjaliści wybrali się na wycieczkę szkolną. Swoją podróż rozpoczęli od Kopalni Soli „Wieliczka”- jednego z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. Spacerując podziemnymi korytarzami młodzież podziwiała wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby, w tym najpiękniejszą Kaplicę św. Kingi.
Drugiego dnia pojechali do miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni. O Auschwitz i Holokauście można uczyć się wszędzie, jednak to właśnie na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau  uczniowie  nie tylko zapoznali się z historią funkcjonowania obozu, ale także na własne oczy zobaczyli świadectwa Holokaustu – ruiny krematoriów, komór gazowych, miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg. W sali kinowej, w budynku przyjmowania odwiedzających, gimnazjaliści obejrzeli piętnastominutowy film dokumentalny, przedstawiający pierwsze chwile po wyzwoleniu obozu.
Trzeci dzień rozpoczął się od zwiedzania Krakowa. Spacerując po Rynku Głównym można było zobaczyć Sukiennice, ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, a także usłyszeć co godzinę rozbrzmiewający słynny hejnał mariacki. Uczniowie zobaczyli również  najstarszą budowlą Akademii Krakowskiej założonej w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego - Colegium Maius. W Kościele Mariackim gimnazjaliści podziwiali słynny ołtarz Wita Stwosza – jeden z cenniejszych drewnianych ołtarzy z okresu gotyku. Kolejną atrakcją był Wawel, wzgórze na którym znajduje się dwa kluczowe zabytki: Zamek Królewski oraz Katedra Wawelska. W drodze powrotnej odwiedzili sanktuarium  w Częstochowie, położone na wzgórzu Jasna Góra, gdzie zobaczyli  obraz Matki Bożej Częstochowskiej.