MegaMisja

2016-03-11 Przedstaw się Psotnikowi

Pomysł na lekcję:
Dzieci coraz częściej w swoim życiu będą miały okazję znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba się przedstawić i opowiedzieć o sobie kilka zdań. W trakcie zajęć uczniowie naucza się, co i w jaki sposób warto o sobie opowiedzieć w kontaktach bezpośrednich i przez Internet.

Zadania:

1. Zabawa “Słoneczko” - prezentujemy siebie.
  2. Co można powiedzieć o sobie obcym?
  3. Co to jest awatar i nick?
  4. Co o mnie mówi mój awatar?
  5. Czego nigdy nie mówimy obcym?
  6. Uważaj! W Internecie nie każdy jest tym, za kogo się podaje!

Relacja:

Dzisiaj zdecydowałam się podłączyć projektor i wyświetlić filmik i całą akcję między bohaterami na dużym ekranie. Efekt zdecydowanie lepszy, a dzieciaki zadowolone, bo każdy mógł dobrze zobaczyć, co się dzieje i samodzielnie śledzić dialogi Julki i Kuby. Dzieciaki świetnie orientują się, jakie informacje osobiste można ujawnić w sieci, a jakich nigdy nie należy podawać. Nie było najmniejszych problemów z określeniem, która wypowiedź dziecka była niewłaściwa, a która bezpieczna. Jak można było przewidzieć, troszkę trudniej było napisać kilka informacji o sobie samym, ale tu dzieci pomagały sobie nawzajem. Kiedy ktoś stwierdzał, że nie wie, co napisać, natychmiast koledzy podpowiadali, co fajnego u danej osoby widzą i jak ich postrzegają. Dzieci bardzo dobrze określiły, co można powiedzieć o kimś na podstawie awataru, jakiego używa. Najwięcej radości wzbudziło odgadywanie, do którego z kolegów należy samodzielnie zaprojektowany awatar. W efekcie uczestnicy nie tylko utrwalili i poszerzyli wiedzę o bezpiecznym zachowaniu w Internecie, ale poznali jeszcze lepiej kolegów i samych siebie.

Czytaj także:
 <<październik 2019>>